Guláš je jedním z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších pokrmů v české kuchyni, ačkoliv jeho kořeny sahají do Maďarska. Tento chutný a sytý pokrm se stal neodmyslitelnou součástí české gastronomie a je známý svou výraznou chutí, bohatou omáčkou a jemným masem. Guláš je ideálním jídlem pro chladnější dny a často se podává při rodinných setkáních, oslavách a festivalech.

Historie a původ

Původ guláše lze vystopovat do Maďarska, kde byl tradičně připravován pastevci na otevřeném ohni. Tento pokrm se postupně rozšířil do okolních zemí a v každé zemi získal své specifické úpravy a varianty. V České republice se guláš stal populárním díky své jednoduchosti, dostupnosti ingrediencí a bohaté chuti, která se postupem času přizpůsobila místním chutím.

Ingredience a příprava

Tradiční český guláš se připravuje z několika základních ingrediencí, které spolu vytvářejí harmonickou chuťovou symfonii:

 • Hovězí maso (nejčastěji kližka)
 • Cibule
 • Česnek
 • Paprika (sladká i pálivá)
 • Kmín
 • Majoránka
 • Sůl a pepř
 • Rajčatový protlak nebo čerstvá rajčata
 • Vývar
 • Olej nebo sádlo
Příprava
 1. Cibule a maso: Příprava guláše začíná na osmahnutí nakrájené cibule na oleji nebo sádle, dokud nezíská zlatavou barvu. Přidá se nakrájené hovězí maso a opeče se ze všech stran, aby se uzavřely šťávy uvnitř.
 2. Koření a rajčata: K masu a cibuli se přidá česnek, mletá paprika, kmín, majoránka a rajčatový protlak. Tato směs se krátce podusí, aby se koření rozvonělo a spojilo s masem.
 3. Vaření: Směs se zalije vývarem a nechá se pomalu dusit, dokud maso není měkké. Tento proces může trvat několik hodin, během kterých se chutě dokonale propojí. Během vaření se guláš občas promíchá a podle potřeby se přidává vývar.
 4. Zahuštění a dochucení: Pokud je potřeba, guláš se zahušťuje trochou mouky nebo strouhaného chleba. Na závěr se dochutí solí a pepřem podle chuti.

Podávání

Český guláš se tradičně podává s knedlíky, chlebem nebo těstovinami. Houskové knedlíky jsou obzvláště oblíbené, protože dobře nasávají bohatou omáčku. Guláš se často doplňuje kyselými okurkami, cibulí nebo feferonkami pro zvýraznění chuti.

Kulturní význam

Guláš je víc než jen pokrm; je to symbol české pohostinnosti a rodinného tepla. Tento pokrm je často připravován při slavnostních příležitostech a rodinných setkáních, kde se u stolu setkávají generace a sdílejí příběhy a vzpomínky. Guláš je také oblíbený v českých hospodách a restauracích, kde je nabízen jako vydatné a chutné jídlo, které zasytí i ty nejnáročnější strávníky.

Navíc, díky své popularitě, se guláš stal exportním artiklem české kuchyně, a mnoho turistů si jej rádo vychutná při návštěvě České republiky. Každý, kdo ochutná pravý český guláš, si odnáší nejen kulinářský zážitek, ale také kousek české kultury a tradice.

Guláš je důkazem toho, že i jednoduché ingredience, když jsou připraveny s láskou a péčí, mohou vytvořit pokrm, který je lahodný, výživný a hluboce zakořeněný v srdci národa. Pokud ještě nemáte tuto klasiku ve svém repertoáru, rozhodně stojí za to ji vyzkoušet a vychutnat si její bohatou chuť.

By user

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *